کیفیت تسترها

برای اطمینان از کیفیت تسترها موارد زیر بسیار مهم است :

1.  بعد از گذشت 3 ماه از تولید تست باید تستها قابل اطمینان و استفاده باشند

توجه داشته باشیدکه در این مورد فقط تاریخ تولید مهم می باشد نه باز شدن در بطری.

تسترهای ارزان قیمت به دو دلیل زیر، حداکثر دو تا سه ماه تاریخ مصرف دارند :
• به دلیل وجود احتمال انجام ترکیب شیمیایی محتویات بطری با بدنه پلاستیکی بطری ، خواص تستر به مقدار زیادی دچار تغییر شده و در نهایت جواب های درست و واقعی را ارائه نمی دهد .
• با توجه به پر نبودن کامل بطری ، مقداری هوا در بطری وجود دارد و ترکیب محلول تستر با هوا ،کارایی آن را دچار خطا می کند.

2.  بعد از گذشت سه ماه از باز شدن در بطری باید تستها قابل اطمینان و استفاده باشند 

در برخی از تست ها با باز شدن در بطری و امکان ترکیب و تماس بیشتر با هوا را وجود دارد و هر بار دقتش کمتر میشود.

3.  دقت نازل بطری در افشاندن قطره های مساوی

• نازل یا قطره چکان بطری باید به نحوی طراحی شود که کاملا کالیبره بوده و بتواند مثلا 12 قطره کاملا مساوی را بچکاند . یعنی نباید یک قطره حجمی به اندازه دو قطره داشته باشد و یکی نیم قطره .
• بطری باید به نحوی طراحی شود که اندازه قطره ها در ابتدای باز شدن و استفاده از تست (پر بودن بطری) و پایان آن (خالی شدن بطری) به یک اندازه باشد. مثلا در حالت پر بودن بطری سختی را 12 و خالی بودن بطری سختی را 9 نمایش ندهد و بالعکس...

4.  صحیح بودن تست در هر سطحی از PH ها در بازه 7.5 تا 9 و هر سطحی از شوری در بازه 1.015 تا1.030

آب آکواریوم آب شور دارای هر مقداری از PH و شوری آبی که باشد ، یک تستر ایده آل ، هنگام تست نیترید ، نیترات ، آمونیاک ، فسفات ، کلسیم ، منیزیم و آهن باید نتیجه یکسانی ارائه دهد نه اینکه فقط در PH مساوی 8.3 ، نتیجه صحیح باشد .

5.  در ابتدا ، وسط و انتهای بازه دقتی مساوی داشته باشند.

مثلا برای PH همان دقتی را که در نزدیکی 8.3 دارد در 8.5 و 7.5 هم داشته باشد. یا برای سختی همان دقتی که در نزدیکی عدد 11 دارد در نزدیکی عدد 6 و 14 هم داشته باشد.

6.  تغییر رنگ تستر یکباره اتفاق بیفتد.

هنگام افزودن قطره قطره تستر ، تغییر رنگ یکباره اتفاق بیفتد نه کم کم و تدریجی به نحوی که امکان مشخص کردن عددی برای تیتراسیون مشکل شود مثل تست سختی

7.  در تسترهای غلظت رنگ، تغییر رنگ اتفاق نیفتد.

در تسترهایی مثل فسفات که غلظت رنگ مهم است و نه خود رنگ تغییر رنگ اتفاق نیفتند مثلا از آبی به بنقش و یاقوتی تغییر رنگ ندهد.

8.  در تسترهای شماره رنگ چاپ شاخص روی کاغذ روغنی و پوشش دار باشد.

در تسترهایی که شماره رنگ مهم است مثل PH که شاخص باید روی کاغذی چاپ شده باشد، روی کاغذ روغنی انجام شود و بعد پوشش داشته باشد تا در تماس با هوا و نور تغییر رنگ ندهد.

و در نهایت

با ذکر تمامی این موارد میشود اینگونه نتیجه گرفت که انجام صرفا یک آزمایش و مقایسه یک تستر با تستر دیگر نمی تواند تایید کننده صحت و درستی یک تست باشد بلکه از همه نظر باید تست شود .
با استفاده از تست های مطمئن و شناخته شده احتمال قرار گرفتن تانک آکواریوم آب شور در شرایط غیر ایده آل و نامناسب به حداقل می رسد . در واقع نتایج نادرست تست ها ، آکواریوم را به تدریج و نا محسوس از شرایط آرمانی و مناسب آب شور دور کرده و باعث مرگ و نابودی آبزیان داخل آن خواهد شد .

 

مشتری گرامی جهت اطلاع بیش تر از کالاهای مورد نظر خود و مشاوره در خرید لوازم آکواریوم آب شور و فروش آکواریوم کارکرده  با 09123026020 (نمایندگی تهران و یزد) تماس بگیرید.

مشتری گرامی به دلیل تغییرات لحظه ای اقلام موجودی ، جهت اطلاع بیشتر از کالاهای موردنظر خود با شماره های 09103026020 تماس حاصل فرمایید.