نحوه ی راه اندازی آکواریوم آب شور مرجانی -بخش دوم

وضعیت های مختلف چرخه ی نیتروژن و نحوه ی آماده شدن آب آکواریوم آب شور :

 

سطح آمونیاک و آمونیوم NH3/NH4 سطح نیتریت NO2 وضعیت آکواریوم
بیش از حد مجاز در حد مجاز چرخه ی نیتروژن در ابتدای راه اندازی قرار دارد. این مرحله که بعداز شروع تولید آمونیاک می باشد در حدود ۳ الی ۴ روز به طول خواهد انجامید.
بیش از حد مجاز بیش از حد مجاز دراین مرحله میزان نیتریت افزایش می یابد و به مرور از میزان آمونیاک کاسته می شود اما کماکان میزان هر دو پارامتر بیش از حد مجاز است.
بیش از حد مجاز بیش از حد مجاز در این مرحله تمام آمونیاک موجود در آکواریوم به نیتریت تبدیل می شود و میزان نیتریت به حداکثر می رسد
در حد مجاز در حد مجاز با توجه به اتمام آمونیاک، از میزان نیتریت نیز کاسته می شود زیرا دیگر آمونیاکی وجود ندارد که به نیتریت تبدیل شود. در این مرحله چرخه ی نیتروژن کامل می شود و اصطلاحا آب آکواریوم آماده می شود.

۲۵ الی ۳۰ روز زمان تکمیل چرخه ی نیتروژن می باشد. البته با استفاده از روش های تسریع چرخه ی نیتروژن و محصولات حاوی باکتری های زنده زمان تکمیل چرخه ۱۰ به الی ۱۵ روز کاهش می یابد. در روش استفاده از سنگ زنده جهت تسریع چرخه ی نیتروژن که نیازی به افزودن باکتری زنده ندارد، زمان آماده شدن آب در حدود ۱۰ الی ۱۲ روز طول خواهد کشید. البته بستگی به وضعیت سنگ های زنده نیز دارد. در صورت تصفیه نبودن سنگ ها ممکن است این زمان بیشتر شود.

همچنین در روش استفاده از غذای ماهی که نیاز به استفاده از محصولات حاوی باکتری زنده دارد زمان تکمیل چرخه ی نیتروژن در حدود ۱۵ الی ۱۸ روز خواهد بود. به این نکته دقت داشته باشید که تست آمونیاک و نیتریت آب در هفته ی اول راه اندازی آکواریوم نتیجه ی صحیح نخواهد داشت زیرا هنوز چرخه ی نیتروژن در این مرحله شروع نشده است به همین دلیل میزان نیتریت و آمونیاک آب، صفر یا در حد مجاز می باشد و این به معنی آماده بودن آب جهت افزودن ماهی نیست.

۱۰-در این مرحله چیدمان و دکوراسیون آکواریوم را با اضافه نمودن سنگ زنده به میزان دلخواه و کافی تکمیل نمایید. برای آکواریوم های فیش اونلی یک کیلوگرم سنگ زنده به ازای هر ۱۰ لیتر آب و برای آکواریوم های مرجانی نیز یک کیلوگرم به ازای هر ۴ الی ۸ لیتر آب می تواند مناسب باشد.

پس از چیدن لایوراک ها ممکن است مجددا سطح آمونیاک و نیتریت افزایش یابد که امری طبیعی است. اما در مدت زمان کوتاهی که البته به وضعیت سنگ های زنده بستگی دارد چرخه ی نیتروژن مجددا کامل شده و به تعادل می رسد.

۱۱-پس از تکمیل شدن چرخه ی نیتروژن یعنی حذف آمونیاک و نیتریت، اصطلاحا گفته می شود که آب آکواریوم آب شور آماده شده است یعنی آماده ی اضافه نمودن ماهی می باشد اما ما توصیه می کنیم هرگز در این مرحله به آکواریوم خود ماهی یا سایر بی مهرگان را اضافه نکنید زیرا سطح نیترات بسیار بالا بوده و از میزان KH,PH آب اطلاعی ندارید. به همین دلیل هر سه پارامتر را تست زده و نتایج آن را یادداشت کنید.

مطمئنا سطح نیترات بیشتر از حد مجاز خواهد بود زیرا مقدار بسیار زیادی نیتریت در مرحله ی آخر چرخه ی نیتروژن تبدیل به نیترات شده است به همین دلیل در ابتدا ۳۰ الی ۴۰ درصد از آب آکواریوم را با استفاده از آب RO تعویض کنید و مجددا نیترات را تست بزنید. در صورتی که میزان نیترات کمتر از ۴۰ میلی گرم در لیتر بود به سراغ دو پارامتر دیگر بروید اما در حالتی که نیترات بالاتر از حد مجاز بود، مجددا تعویض آب انجام دهید تا سطح نیتارت به کمتر از ۴۰ میلی گرم در لیتر برسد. سپس KH,PH آب را تست زده و سطح آنها را تنظیم کنید.

۱۲-با کامل شدن چرخه ی نیتروژن و پایین آمدن سطح نیترات به کمتر از ۴۰ میلی گرم در لیتر، روش کنترل نیترات دلخواه خود (تعویض آب، روش کشت جلبک ATS، رفیوجیوم یا نصب دستگاه دنیتراتور و یا ترکیب چند روش) را با توجه به مشخصات و نیازمندی های هریک انتخاب و آن را در آکواریوم اجرا نمایید.

۱۳-پس از اجرای مرحله ی فوق و پایین تر آمدن نیترات به کمتر از ۲۰ میلی گرم در لیتر، آکواریوم آماده ی اضافه نموده ماهی است. اجرای مرحله ی قبل یعنی اجرای یکی از روشهای کنترل نیترات و کاهش سطح آن به کمتر از ۲۰ میلی گرم در لیتر (به غیر از روش تعویض آب) در حدود ۳۰ الی ۴۰ روز زمان خواهد برد و ممکن است تحمل چنین زمانی برای بیشتر افراد سخت باشد زیرا بیشتر آکواریوم داران در ابتدای راه اندازی آکواریوم شور و شوق وافری جهت راه اندازی هرچه سریعتر آکواریوم دارند.

در این حالت می توانید هر روز (در حدود ۴۰ درصد) تعویض آب انجام دهید (۳ الی ۴ بار تعویض آب کافی خواهد بود) و پس از پایین آوردن سطح نیترات به کمتر از ۲۰ میلی گرم در لیتر (که در این حالت ۳ الی ۴ روز طول خواهد کشید) و اجرای یکی از روش های کنترل نیترات در آکواریوم، ماهی های دلخواه خود را به آکواریوم اضافه نمایید.

۱۴-در صورت تمایل به نگهداری انواع بی مهرگان و مرجان ها باید سایر پارامترهای آب شامل کلسیم، منیزیوم، فسفات، سیلیکات، آهن و ید را با استفاده از کیت تست های دقیق تست زده و سطح آنها را تنظیم نمایید (در خرید و اضافه نمودن مرجان یا شقایق به آکواریوم عجله نکنید، بهتر است این کار را حداقل ۳ الی ۴ ماه پس از راه اندازی آکواریوم انجام دهید).

برچسب ها
دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *